KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11446175
*
nr 1144 6175
William Bodingh
(1882-1939), Sverige
Gouache, 1929, Vinterlandskap med kyrka, bladets mått: 54x43, löst blad
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Utrop:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 18:46:47
- Konstnär/Designer
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Läs mer om William Bodingh
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg william bodingh
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:36
-
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:23
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16
*
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Läs mer om William Bodingh
nr 1144 6175
William Bodingh
(1882-1939), Sverige
Gouache, 1929, Vinterlandskap med kyrka, bladets mått: 54x43, löst blad
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Konstnär/Designer
William Bodingh
William Bodingh, svensk bildkonstnär född 1882, död 1939.Läs mer om William Bodingh
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg william bodingh
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:36 -
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:23 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24 -
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16